Spočítali Vám špatně úvěr? Poradíme Vám, jak postupovat

Publikováno 15.04.2014
Název aktuality

U několika společností, které poskytují úvěry, zjistili inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) pochybení při výpočtu půjček. Klienti spláceli více peněz, než ve skutečnosti měli. Jak se zachovat, pokud zjistíte, že je Vaše půjčka chybně spočítaná?

Máte-li půjčku, nejprve si ověřte, zda je Vaše smlouva v pořádku. Ve Vaší úvěrové smlouvě si zjistěte výši RPSN (roční procentní sazba nákladů), která určuje výhodnost půjčky. Na webu České obchodní inspekce najdete vzorec pro správný výpočet RPSN. Do něho zadáte výši Vašeho současného úvěru, dobu splácení a všechny poplatky.

Pokud Vám vyjde výrazně odlišné číslo, než jaké máte uvedené ve smlouvě, máte nárok na odškodnění a to i v případě, že jste původní smlouvu refinancovali. Správné uvedení hodnot RPSN je dané zákonem a poskytovatelům půjček hrozí za chybný výpočet vysoké sankce. Poradíme Vám, jak postupovat, pokud se chybný výpočet RPSN týká také Vás.

1. Zkontaktujte kontrolní instituce

Kontrolou správné výše RPSN u bankovních společností a kreditních karet je pověřená Česká národní banka (ČNB) a u nebankovních společností (bez kreditních karet) Česká obchodní inspekce (ČOI). Tyto kontrolní instituce mají povinnost správné uvádění RPSN kontrolovat a v případě porušení zákonné povinnosti udělit pokutu až do výše 20 milionu korun.

2. Obraťte se na poskytovatele úvěru

Česká národní banka či Česká obchodní inspekce sice může poskytovateli půjček udělit pokutu za porušení zákona, svých peněz se ale budete muset domoci sami. Nejprve svého poskytovatele informujte o zjištění chybného výpočtu, a poté trvejte na přeúročení dle diskontní sazby ČNB. Poskytovatel úvěru by Vám měl snížit splátky a nebo vrátit rozdíl mezi skutečně zaplacenými úroky a diskontní sazbou platnou v době sjednání půjčky. Nezapomeňte také na poplatky, které jste již uhradili.

Od smlouvy také můžete odstoupit do 14 dní ode dne, kdy Vám poskytovatel oznámil správné informace. V takovém případě ale musíte do 30 dní uhradit celou jistinu úvěru a půjčku tak splatit v původní výši.

3. Obraťte se na finančního arbitra

Pokud se svými nároky na odškodnění neuspějete, můžete se obrátit na finančního arbitra. Jedná se o státní úřad a podání návrhu je zdarma. Finanční arbitr je většinou rychlejší než soudní jednání. Se svým případem se samozřejmě můžete obrátit také na soud a podat žalobu. Tento krok je však nejdelší, a proto k němu přistupte pouze v krajním případě.