Půjčky jsou levnější. Může za to konkurenční boj mezi bankami

Publikováno 02.03.2017
Název aktuality

Spotřebitelské půjčky v ČR vycházely ještě před pár měsíci velice draze, co se týkalo úrokových sazeb i souvisejících poplatků. Časy se změnily a konkurenční boj mezi bankami přiostřil. Výsledkem jsou levnější spotřebitelské úvěry, u nichž celkové náklady klesly až pod 11 %.

Zhruba za poslední 3 roky spotřebitelské úvěry zlevnily o více než 30 %. To je pro české spotřebitele velmi dobrá zpráva. Dnes mohou sehnat výhodný úvěr s celkovými náklady pod 11 % ročně a prověření klienti dokonce i pod 8 % ročně. "Konkurence v poslední době přinutila některé banky přehodnotit jejich strategii a trendu zlevňování podlehnout," uvedl Marek Hatlapatka, investiční stratég ve společnosti Cyrrus.

Konkurenční boj: Banky si vzájemně přebírají klienty

České banky nabízí stále nižší sazby, přičemž ty nejnižší se pohybují okolo 6 %. Na tuto sazbu však dosáhnou pouze někteří klienti. Značně se změnily i některé podmínky půjček. Tak například možnost předčasného splacení, která v minulosti vycházela velmi draze, je dnes většinou zadarmo.

Banka, která nabídla předčasné splacení zdarma, logicky převzala klienty konkurenčním bankám. Banky začaly nabízet refinancování a konkurenční boj se rozjel na plno. Klienti se nebojí oslovit konkurenci a přejít k jiné bance. Banky musí o své klienty bojovat.

"Situace se dramaticky změnila. Před pěti lety úvěr předčasně splatilo tři až pět klientů ze sta. Teď v českých bankách zhruba třetina úvěr splatí dřív, většinou z vlastních zdrojů. Na vkladech jsou nízké úroky a lidem se vyplatí zbavit se nevýhodných půjček. Kdybychom sazby nesnížili, klienti by šli jinam," uvedl Ondřej Makovec, manažer úvěrových produktů UniCredit Bank.


I přes zlepšující se podmínky platí, že spotřebitelské půjčky v ČR stále patří k nejdražším v Evropě. Například ekonomicky silnější Němci za půjčku zaplatí o polovinu nižší náklady a Švédové dokonce o ⅔ méně. Hůře než Česká republika je na tom pouze pár východoevropských zemí.