Půjčky a mimořádná událost

Publikováno 27.04.2017
Název aktuality

Přestože splácíte půjčku vždy včas a bez problémů, může v životě nastat nepříjemnost, která situaci zkomplikuje. Ať už jde o ztrátu zaměstnání, akutní či dlouhodobou nemoc, je vhodné být na případnou neschopnost splácet dobře připraven. Jakákoliv ztráta přijmu omezuje schopnost splácet včas a výrazně omezuje váš další rozpočet. Jak nejlépe postupovat, abyste se vyhnuli dalším problémům?

Okamžitě situaci oznamte bance či úvěrové společnosti

Při platební neschopnosti je zcela zásadní tuto skutečnost oznámit poskytovateli půjčky. Většina společností má tento problém vyřešen již ve smlouvě a rozhodně nemusíte mít strach, že by vám nevyšly vstříc. Každá solidní společnost staví na spokojenosti zákazníků a případné splátkové problémy řeší individuálně.

 

Šetřete si

Vlastní úspory jsou v případě neschopnosti splácet neocenitelné. Splátky můžete hradit z finanční rezervy a vyhnout se tak koloběhu dalších půjček, který by vedl jen k zadlužení. Finanční rezervu celkově je vhodné zvážit, protože hodně Čechů žije od výplaty k výplatě, a stále je lepší oželet vysněnou dovolenou než padnout do dluhů.

 

Pojištění schopnosti splácet

Pojištění neschopnosti splácet banky nabízejí ve většině případů automaticky a zároveň vám sdělí i podmínky. Funguje tak, že pojišťovně platíte poměrně vysokou částku a v případě neschopnosti splácet zaplatí splátky za vás. Nejlevněji vychází pojištění na riziko úmrtí a invalidity, nejdráže rozšířené pojištění zahrnující navíc i riziko ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti.

 

Tento typ pojištění já vázán velmi přísnými podmínkami, které případné pojistné plnění značně oddaluje. Pokud si pojistíte invaliditu, musíte splňovat její určitý stupeň, aby pojišťovna částku vyplatila. Jindy musíte  být nemocní několik měsíců (tzv. karenční doba), než pojišťovna uzná vaši neschopnost splácet. Je proto moudré si podmínky pořádně prostudovat a případně se zeptat na nejasnosti.