Pozor na to, komu půjčujete peníze

Publikováno 04.06.2014
Název aktuality

Nejen dlužníci mívají problémy s nepoctivými věřiteli, kteří se z nich snaží dostat peníze jakýmkoliv způsobem. S problémy se potýkají i lidé, kteří peníze v dobré vůli půjčili. Sami se stali věřiteli a zjišťují, že někteří dlužníci se placení pohledávek vyhýbají úmyslně. Na jaké typy dlužníky dělíme?

Dlužníky dělíme na tři základní typy. Pokud jste půjčili peníze zástupci prvního typu, máte štěstí. Jedná se totiž o dlužníky, kteří reagují na upomínky a své pohledávky se snaží splácet. Druhý typ sice na upomínky reaguje, ale své pohledávky není jednoduše schopen uhradit. Nejhorším typem je dlužník, který na upomínky nereaguje a svým závazkům se úmyslně vyhýbá. Jak se v jednotlivých případech nejlépe zachovat, abyste své peníze získali zpět?

Od ústní domluvy až po soudní řízení

V prvním případě je nutné se s dlužníkem domluvit na předem stanovených termínech splátek. Vyplatí se splátky pravidelně kontrolovat a dlužníka jednoduše upomínat pár dní před splátkou. Druhý typ dlužníka se snaží ze svých povinností a závazků vymluvit. Mezi nejčastější výmluvy patří “nedostatek peněz” a věta “zaplatím další měsíc”. Nenechte se přesvědčit a trvejte na uhrazení závazků vůči své osobě. Dlužníka můžete motivovat hrozbou sankcí nebo naopak odměny například v podobě nižších úroků.

Nejhorší jsou dlužníci, kteří dělají “mrtvého brouka”. Ti úmyslně nereagují na upomínky a nezvedají telefony. V žádném případě se nenechte odradit a na zaplacení svých pohledávek trvejte. Pokud s Vámi dlužník kontakt odmítne, s klidným svědomím se obraťte na společnosti, které se vymáháním pohledávek zabývají. Pro řešení těchto záležitostí mají potřebné zkušenosti a hlavně schopné právníky.