Pozor na rychlé ale drahé půjčky

Publikováno 06.04.2014
Název aktuality

Stále větším trendem se v Česku stávají tvz. rychlé půjčky do výše 5 000 korun. Ty využívají zejména mladí lidé ve věku do 30 let. Za půjčku se neplatí úrok, ale jednorázový poplatek. Některé rychlé půjčky se však mohou značně prodražit.

Mladí Češi si zvykli na náročný styl života. Chtějí se bavit, cestovat, navštěvovat kina, drahé restaurace, kluby a utrácet peníze za moderní oblečení či sportovní vybavení. Ne všichni si to však mohou dovolit a mnoho z nich neumí se svými financemi dobře hospodařit. Proto často řeší “nedostatek peněz před výplatou” prostřednictvím rychlých půjček.

„Hlavním důvodem bývá nesprávné finanční plánování, téměř polovina žadatelů však má zároveň záznam v rejstříku dlužníků, což znamená, že na vyšší dlouhodobější půjčky mnohdy ani nedosáhnou,“ říká Martin Špaček, produktový manažer serveru Sfinance.cz.

Půjčka rychle a za málo peněz

Češi slyší na lákavé nabídky “rychlých peněz”. Půjčky je možné vyřídit online a podmínky jsou velmi mírné. Půjčky si tedy mohou dovolit i lidé, kteří by v bance neuspěli. Tyto půjčky se pohybují v částkách do 5 000 korun a neplatí se za ně úrok, ale pouze menší poplatek. U některých rychlých půjček však tento poplatek může činit dokonce až 10 procent z půjčené částky.

To však není vše. S půjčkami často souvisí řada poplatků, které nejsou vždy dost jasné. Proto by si měli lidé i v případě rychlých půjček dávat velký pozor a důkladně si prostudovat veškeré podmínky půjčky. Unáhlenost se v tomto případě nemusí vůbec vyplatit. Nejvyšší poplatky se pohybují v případech, kdy se zpozdíte se splátkou o jeden a více dní. Poplatek se může pohybovat i ve výši 0,25 procent z dlužné částky. Poplatek také zaplatíte za zaslané upomínky.