Pozor na rizikové úvěry

Publikováno 22.04.2014
Název aktuality

Z výsledků současných průzkumů vyplývá, že každý třetí dospělý Čech zná ve svém okolí někoho, kdo si vzal půjčku od rizikového poskytovatele. Právě tito lidé se vystavují většímu riziku, že za půjčku zaplatí mnohem více, než by měli. V horším případě jim taková půjčka způsobí závažné finanční potíže.

Základním pravidlem při výběru půjčky je opatrnost. V žádném případě nepodléhejte nátlaku a pečlivě si vyberte společnost, od které si peníze půjčíte. Rozumné je oslovit více důvěryhodných společností, které na českém trhu s půjčkami funguji již delší dobu. Ideální je, pokud Vám úvěrovou společnost doporučí více lidí na základě vlastních zkušeností. Seriózní dodavatel se pozná podle chování. Nevyvíjí tlak a nechá Vám čas na rozmyšlenou. Zároveň Vám poskytne detailní informace o půjčce a nebude se snažit zatajit některé informace, které se týkají například poplatků či sankcí.

“Nepůjčujte si bez smlouvy, nepodepisujte dokumenty, které se k úvěru vážou jen okrajově a k něčemu vás zavazují,” důrazně varuje Zdeněk Soudný, Navigátor bezpečného úvěru.

Nikdy nepodepisujte žádné dokumenty, pokud je Vám cokoliv nejasné. Vezměte si smlouvy domu a v klidu si je přečtěte. Pokud Vám to společnost neumožní, je něco špatně. Takové společnosti se raději vyhněte.

Pět pravidel pro bezpečné půjčky

1. Půjčky si berte pouze od značkových společností.

2. Nepodléhejte nátlaku a nenechte se přimět k podpisu bez rozmyšlení.

3. Půjčku splácejte včas a v domluvené výši.

4. V případě problémů se splácením, ihned kontaktujte společnost a domluvte se na řešení.

5. Máte-li více půjček, zajímejte se o refinancování půjček, díky kterému můžete ušetřit čas i peníze.

Půjčte si pouze tolik, kolik zvládnete splácet

Před tím, než podepíšete smlouvu o půjčce, si velmi pečlivě spočítejte, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet. Po uhrazení splátek by Vám mělo vždy zůstat dost peněz na běžný provoz domácnosti. Účel úvěru by samozřejmě měl být dostatečně závažný, jako je například nutné vybavení domácnosti či auto. „Rozhodně by si klienti neměli brát půjčku jen proto, že potřebují mít každý rok nový nejmodernější smartphone, potřebují se před sousedy blýsknout novou televizí nebo autem nebo chtějí jet na exotickou dovolenou,“ zdůrazňuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.