Pozor na podvodníky se zálohami

Publikováno 12.03.2014
Název aktuality

Česko se hemží podvodníky se zálohami. Ty nic netušící občany okrádají o vysoké zálohy za práci či poplatky za zprostředkování půjček a pronájmu nemovitostí. Ve skutečnosti však nezajistí nic z toho, co naslibují. Získat peníze zpět je však téměř nemožné.

Policie za rok 2013 eviduje přes jedenáct tisíc takto nahlášených podvodů. Téměř polovina z nich byla sice objasněná, ale peníze se bohužel nepodařilo vrátit podvedeným lidem zpět. Škoda byla vyčíslená celkem na 5,3 miliardy korun. Zpět se však podařilo získat pouhých 437 tisíc korun.

Podvodníci se zaměřují na lidi ve finanční nouzi

Tito lidé se téměř vždy zaměřují na lidi v nouzi, kterým nabízí například zprostředkování půjček. Za zprostředkování si sice peníze vezmou, ale slíbenou půjčku již nikdy nezajistí. Jelikož se se svými “klienty” osobně neschází a vše řeší převážné přes internet či tisk, je velmi těžké takového podvodníka nalézt.

Typickým příkladem je muž z Jihlavy, který se vyhýbal vazbě, a přitom se mu podařilo obrat 130 lidí o 1,5 miliónu korun. „Průběžně měnil telefonní čísla, vystupoval pod různými jmény. Mezi podvedenými je tak i poškozený, který byl pachatelem podveden hned dvakrát, aniž tušil, že jedná s tou samou osobou,“ řekla policejní komisařka Jana Kroutilová.

Důvěřivý klient sám podvodníkovi sháněl další klienty

Je až k neuvěření, že lidé slibujícím podvodníkům peníze i přes mnohá varování stále posílají. Jeden z poškozených poslal podvodníkovi dokonce přes 260 tisíc korun. Aktivně sám sháněl další a další klienty, protože mu byla slíbená pěkná provize. Tu samozřejmě nikdy neobdržel. Další žena poslala podvodníkovi 30 tisíc korun jako zálohu na úvěr ve výši jednoho miliónu korun.

Podvodníci však nenabízí pouze zprostředkování půjček, ale například také zaměstnání či pronájem nemovitostí. Jistý muž nabízel pracovní místa na Prostějovsku za “garanční poplatek” ve výši několika tisíc korun. Lucie P. naletěla muži, který jí nabízel pronájem bytu v Praze, za což požadoval zálohu ve výši 16 tisíc korun. O peníze bohužel přišla, protože podvodníci pocházeli z Rumunska.