Pozor na drahé úvěry od autobazarů

Publikováno 20.08.2014
Název aktuality

České autobazary nabízí na nákup vozidla vlastní úvěry. Ty jsou však nejen nepřehledné, ale také velmi drahé. Navíc autobazary úmyslně snižují prodejní ceny vozidel, aby státu odvedly méně peněz na daních. Klient však skutečnou slevu nezíská, ale naopak mnohem více zaplatí.

Autobazary umí v oblasti úvěrů “chodit”, jak dokazují příklady lidí, kteří se doslova nechali obrat, ačkoliv se domnívali, že koupili auto za skvělou cenu a dokonce se slevou. Typickým příkladem je pan B. D., který si koupil ojeté rodinné auto se slevou 50 tisíc korun. Na auto uzavřel úvěr. Avšak výsledná cena, kterou zaplatil, už zdaleka tak výhodná nebyla.

Pan B. D. si totiž půjčil 440 tisíc korun s RPSN vysokým 26 procent. Ve skutečnosti však uvedené RPSN bylo poloviční proti poplatku za úvěr. Ve smlouvě navíc nesouhlasil prostý násobek počtu splátek a výše splátky. Konečná cena za úvěr tak ve výsledku činila neuvěřitelných 920 tisíc korun.

Sleva není nikdy zadarmo

Autobazar sice dal klientovi slevu 50 tisíc korun a dalších 10 tisíc korun slevu za uzavřené pojištění, ale ve skutečnosti tuto částku zaplatil klient v podobě vyšší sazby u sjednaného úvěru. Autobazary totiž mají dohodu se svou úvěrovou společností a ta jim “slevu” proplatí. Další peníze navíc zaplatí lidé za přípravu auta, která se pohybuje od dvou tisíc korun výše.

S podobnou zkušeností přišel také šéfredaktor známého finančního serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal, který si vyhlédl ojeté auto za 70 tisíc korun. Autobazar mu sice nabídl slevu tři tisíce, ale za přípravu auta k prodeji měl navíc zaplatit dva a půl tisíce korun. Také mu bylo nabídnuto pojištění zdarma. Cena auta by tak byla ponížená ve faktuře o 15 tisíc korun, ale stejnou částku by zaplatil právě za toto “výhodné” pojištění zdarma.

""Cena auta v kupní smlouvě byla najednou ponížena o patnáct tisíc, tedy právě o hodnotu pojištění na faktuře. Pojištění jsem odmítl a cena na nové kupní smlouvě se vrátila zpět k sedmdesáti tisícům. Pravděpodobnost, že bych ho využil, byla velmi nízká, navíc by mi krátilo plnění z povinného nebo havarijního pojištění, které vychází z kupní ceny auta,"" řekl.

Pozor na odstoupení od smlouvy, zpět dostanete pouze kupní cenu

To platí i pro případné odstoupení od kupní smlouvy. Zpět získá klient pouze čistou kupní cenu. Peníze, které zaplatil za služby navíc nebo za pojištění uvedené na faktuře, už klient nedostane.

O tyto případy se proto začínal zajímat i berní úřad. Autobazary totiž díky těmto “úpravám” zaplatí výrazně méně na daních. ""Jde o to, jaké procento kupní ceny auta tvoří finanční služba, která má nulovou sazbu DPH, jaké procento je ještě přijatelné,"" řekl Jan Mládek, ministr průmyslu. ""Je to případ od případu. Něco jiného je Bentley než Škoda 120. Nechci zabíhat do detailů, momentálně ojetiny řešíme, ale zatím to je příliš čerstvé,"" uvedl Jiří Žežulka, nový šéf daňové správy.