Pozor na dluhy, o kterých nevíte

Publikováno 30.07.2014
Název aktuality

Můžete být finančně zodpovědní, a přesto se můžete snadno stát dlužníkem. Stačí mít nezodpovědného partnera, ztratit občanský průkaz či ručit za půjčky jiným. Těmto situacím se neubrání ani finanční specialisté. Je možné je však ohlídat a zabránit krajním řešením včas.

Takovým příkladem je například paní Hanka, která byla velmi zásadová a dluhy nikdy neměla. Paní Hanka půjčky neuznávala a žila pouze z vlastních vydělaných peněz. Nevyužívala ani kontokorent či kreditní karty. Po rodičích však zdědila byt a rozhodla se jej zrekonstruovat. Požádala tedy o úvěr ze stavebního spoření, ale banka její žádost zamítla, protože její jméno našla v registru dlužníků. Jak je to možné?

Ztráta dokladů může mít dalekosáhlé důsledky

Příčinou jejích finančních potíží byla ztráta občanského průkazu. Zloději, kteří občanský průkaz našli či jej ukradli, si stihli vzít půjčku a pořídit několik dražších věcí na splátky. Jedinou obranou v takovém případě je, nedovolit to.

Proto po ztrátě či odcizení osobních dokladů ihned požadujte zápis do Databáze neplatných dokladů Ministerstva vnitra ČR. Ověřte si také, zda nejsou na Vaše jméno evidovány nové půjčky či nákup zboží na splátky. S tím Vám pomůžou úvěrové registry, které shromažďují komplexní informace o dlužnících a jejich pohledávkách.

Do těchto úvěrových registrů nahlíží většina finančních společností, které poskytují půjčky a úvěry. Snadno zde dohledají informace o všech dlužnících. Služba je však určená nejen pro bankovní a nebankovní společnosti, ale také pro fyzické osoby. Na základě žádosti o výpis z úvěrového registru totiž získají zprávu o všech svých pohledávkách a závazcích.

Až 200 korun za zprávu z úvěrového registru

Získat tuto zprávu však není zadarmo. Zaslání výpisu Vás bude stát 160 korun v případě elektronické zprávy a 200 korun plus poštovné v případě papírové zprávy. Nejprve se však musíte zaregistrovat na stránkách www.kolikmam.cz. Po registraci si poté můžete zažádat o zaslání zprávy. Je na Vás, v jaké formě si ji vyberete. Elektronická zpráva má stejnou důležitost.