Postupy soudu na Praze 5 ve sporech o vrácení bankovních poplatků jsou nestandardní

Publikováno 19.03.2014
Název aktuality

Na postupy Obvodního soudu pro Prahu 5 si dlouhodobě stěžují poplatkové iniciativy. Jejich nespokojenost nyní vyvrcholila podáním trestního oznámení. Důvodem jsou značně nestandardní postupy zdejšího místopředsedy soudu a soudce Michala Holuba.

Poplatkové iniciativy tvrdí, že Michal Holub vynáší rozsudky ještě před uhrazením soudních poplatků či před vynesením stanovisek k jednotlivým případům Ústavním soudem. Proto společnost BSP Lawyer Partner, která sdružuje poplatkové iniciativy Bankovnipoplatky.cz, PoplatkyZpět.cz a Jdeto.cz, trestní oznámení na postupy Obvodního soudu na Praze 5.

I přes existenci trestního oznámení Michal Holub ve své činnosti nadále pokračuje. „Nevíme, proč pan Holub přidělává práci Ústavnímu soudu tím, že nadále rozhoduje, protože my se i v těchto případech také obrátíme k Ústavnímu soudu,“ sdělil právník Petr Němec, který otázku sporů o účtování poplatků za vedení úvěrových účtů v Česku vyvolal.

První spory o vrácení bankovních poplatky proběhly v dubnu 2013

Spory o vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových účtů proběhly u našich sousedů. Češi se nechali inspirovat a první soudní procesy proběhly v téměř před rokem v dubnu. Byl to právě Michal Holub, který jako první začal rozhodovat jednoznačně ve prospěch bank.

Kromě toho se jmenoval jediným členem senátu, který otázku těchto sporů na Praze 5 řeší. Rovněž navýšil soudní poplatek v těchto případech na 1 000 korun z původních 400. Michal Holub je obviňován také z toho, že bankám přiznává právní náklady i tehdy, kdy žádné

nevyužila.

Poplatkové iniciativy prohráli ve 138 případech. Z toho 76 jich proběhlo právě na Praze 5. Současný vývoj je tak velmi těžké odhadnout. Žalující však úspěšní nejsou. I přesto banky k situaci přistupují velmi opatrně a klientům vychází vstříc. Poplatky snižují, ruší nebo zavádí nekonečné poplatkové prázdniny.