Policisté mají potíže se splácením půjček

Publikováno 06.05.2014
Název aktuality

Desítky až stovky českých policistů mají v posledních třech letech potíže se splácením svých půjček a hypoték. Důvodem je celoplošné snížení platů, ke kterému došlo v roce 2010. Průměrná mzda policistů klesla zhruba o 3 000 korun.

V roce 2010 vláda odsouhlasila celoplošné snížení platů policistům. Odboráři nyní tvrdí, že právě tento krok vedl ke zhoršení životního standardu stovek českých policistů, kteří nyní nezvládají splácet své půjčky. Podle jejich odhadů byli nejméně tři stovky policistů donuceni vyhlásit osobní bankrot nebo se nachází v exekučním řízení.

Mladý policista šel kvůli nízkému platu na rodičovskou dovolenou

Nejhůře jsou na tom policisté, kteří mají malé děti. Někteří z nich dokonce raději odloží uniformu a jdou na rodičovskou dovolenou místo manželky. „Finance jsou hlavní důvod, proč jsme se rozhodli takto. Platové podmínky jsou rozhodně horší. Manželka nástupní plat dostala vyšší než já po tenkrát asi pěti letech. Mě to až zamrazilo, protože já jsem dostal odměnu jenom díky povodním a tím to skončilo. To bylo po nějakých sedmi letech více méně poprvé,“ říká mladý policista. A zdaleka není sám.

Vláda slibuje dorovnání platů do dvou let

Současná vláda tvrdí, že se situací zabývá, a hledá vhodné řešení. „My samozřejmě s policejními odbory jednáme. V loňském roce vydaly zhruba milion korun právě na poradenství v rámci finanční gramotnosti. Pomáhají policistům s oddlužením, pomáhají jim dejme tomu i s tím osobním bankrotem,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a dodává, že k dorovnání platů by mělo dojít do dvou let. „Už jsme na ministerstvo financí poslali návrh. Máme dva plány. Buď vrátit tuto částku celou v příštím roce, anebo ji rozdělit mezi roky 2015 a 2016 tak, aby nejpozději v roce 2016 jsme se dostali na úroveň mezd z roku 2010,“ říká Milan Chovanec. Ministrova slova potvrzuje také premiér Bohuslav Sobotka. „Plošné snížení o 10 procent pokládám za nespravedlivé a podle možností státního rozpočtu bychom v příštích letech měli hledat zdroje na to, abychom postupně policistům, ale také hasičům a dalším lidem ve služebním poměru to krácení vrátili,“ tvrdí.

Špatně placení policisté jsou více náchylní ke korupci a podvodům

Policisté, kteří ze sníženého platu vychází těžce, jsou daleko více náchylní ke korupci. „Někdo mu nabídne větší částku, když přivře oči nebo vyřídí přestupek jinak, než by měl. Vidina malého obohacení je pro něj samozřejmě vcelku lákavá,“ připouští policejní odborář Milan Štěpánek. To platí i pro úvěrové podvody. V loňském roce Generální inspekce bezpečnostních sborů zaznamenala dokonce 19 případů. „Dneska nemáte problém si vzít jakýkoliv úvěr nebo půjčku. Pouze se tam zmíníte, že žádnou jinou nemáte. Když pak nemáte na splátky, zjistí se, že jste uvedl nepravdivé údaje,“ vysvětluje Ivan Bílek, ředitel Generální inspekce.