Pojištění schopnosti splácet: Užitečné pojištění nebo drahé nic?

Publikováno 23.02.2017
Název aktuality

Člověk míní, život mění. Zatímco jeden den si radostně výskáte, druhý vás smích přejde. Takový je život. A platí to i pro půjčky. Vzít si hypotéku na 20 let znamená, že následujících 20 let vás čeká splácení vysokých měsíčních splátek. Ale co když onemocníte nebo přijdete o práci? Kdo za vás bude půjčku splácet, když se vám nebude dostávat financí?

Banky si ví rady a k půjčkám, zejména těm dlouhodobým, ochotně nabízí pojištění schopnosti splácet. Pojišťovny slibují, že v případě ztráty zaměstnaní a pracovní neschopnosti za vás převezmou a uhradí splátky. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Pojišťovny sice splátky uhradí, ale pouze za určitých podmínek, v omezeném množství a na pojistné plnění si můžete počkat i 2 měsíce. Jak to tedy s pojištěním schopnosti splácet je? Vyplatí se vůbec?

Rizika platební neschopnosti - ztráta zaměstnání, úraz i smrt

Lidé přistupují k dlouhodobému zadlužení většinou zodpovědně. Uvědomují se, že v době splácení může dojít k situací, kdy nebudou schopni půjčku splácet. Mezi nejčastější příčiny neschopnosti splácet patří ztráta zaměstnání, nemoc, úraz či úmrtí. Banky ve spolupráci s pojišťovnami proto přišly s pojištěním, které tato rizika kryje. Pojištění samozřejmě není povinné a záleží pouze na klientovi, zda si jej uzavře.

Pojištění schopnosti splácet bývá nabízeno v různých variantách. Čím lepší krytí, tím vyšší cena. Pojištění uzavřené k 20leté hypotéce může ale vyjít i na stovky tisíc korun! Základní varianty pojištění nabízí krytí úmrtí a trvalé invalidity, rozšířené varianty zahrnují i dlouhodobou pracovní neschopnost z důvodu nemoci či úrazu a ztrátu zaměstnání.

Nesplníš podmínky? Nedostaneš peníze!

Klient se velmi často domnívá, že pojišťovna převezme splátky hned, jakmile se ocitne v platební neschopnosti. Jenomže tak to opravdu není. Pokud pojišťovna uzná, že klient splnil pojistné podmínky, začne splátky platit, ale ne hned. V případě ztráty zaměstnání musí být bez práce 40 až 60 dní. A poté uhradí nejvýše 12 měsíčních splátek. Pokud klient ukončí pracovní poměr dohodou nebo výpovědí, pojišťovna neuhradí ani korunu.

Nemoc musí trvat 28 až 60 dní, než pojišťovna začne hradit splátky. Stejně jako v případě ztráty zaměstnání uhradí obvykle 12 měsíčních splátek a dost. Jedinou jistotu má člověk v případě úmrtí. Tehdy pojišťovny uhradí nesplacený zůstatek půjčky včetně úroků a poplatky. Některé pojišťovny však mohou mít omezenou i tuto částku. U trvalé invalidity pojišťovny uhradí 4 až 18 splátek a celý nesplacený zůstatek půjčku pouze v případě invalidity III. stupně bez naděje na zlepšení zdravotního stavu.

Pojištění schopnosti splácet si své místo mezi pojistnými produkty našlo a využívají jej tisíce lidí. Než si jej uzavřete i vy, vždy se důkladně informujte o podmínkách pojištění. Zjistěte, co za své peníze můžete získat, a jestli se vám takové pojištění vyplatí. Pojištění totiž úvěr prodraží o desítky tisíc i statisíce korun.