P2P půjčky: O co jde?

Publikováno 09.08.2014
Název aktuality

V poslední době jsou ve světě stále populárnější tzv. P2P půjčky, které pomalu pronikají také na český úvěrový trh. Jedná se o zajímavý způsob, jak investovat i získat peníze. V tomto případě údajně vydělají všichni. Dlužník, věřitel i zprostředkovatel.

Největším zprostředkovatelem P2P půjček ve světě je britská společnost Zopa či americké společnosti Prosper a Lending Club. Například ve Velké Británii poskytly P2P půjčky úvěry v objemu 34,7 miliardy korun a ve Spojených státech 48,9 miliardy korun. Letošní rok slibuje další nárůst.

Půjčit si nemusíte pouze od banky

Princip P2P půjček spočívá v tom, že poskytovatelem půjčky může být v podstatě kdokoliv. Zprostředkovatelem půjčky je specializovaný server (Zopa, Prosper, Lending Club a další), na kterém jsou inzerovány poptávky i nabídky na jednom místě. V podstatě se jedná o jakési online tržiště. Poptávající zde zadají přesné parametry poptávky (výše půjčky, doba splácení, účel půjčky, atd.) a podmínky půjčky si domluví s konkrétním nabízejícím. Na jedné půjčce se může podílet i větší skupina lidí a každý přispěje domluvenou částkou.

Nejčastějším důvodem pro P2P půjčku je snaha o výhodné refinancování již existujících půjček. Například Lending Club uvádí, že refinancované půjčky tvoří 80 procent ze všech poskytnutých půjček. Dalších 5,5 procent je použito na úpravy v domácnostech a pouze 2 procenta se týkají financování obchodních aktivit.

Může se zdát, že jde o “vytloukání klínu klínem”, ale při bližším pohledu vychází P2P půjčky často výhodněji. Například ve Velké Británii se průměrná úroková sazba pohybuje kolem 17,1 procent. U P2P půjček je to 15 procent. Je však možné získat půjčku i s úrokovou sazbou pod 10 procent.

Riziko je možné rozložit

Poskytovatelé P2P půjček mají všechny potřebné informace k tomu, aby nabídku půjček vytvořili přesně dle svých představ. „Všechna data k půjčkám jsou veřejně k dispozici. Tzn. můžete vidět přesně spoustu informací ke každé půjčce (na co si někdo půjčil, kolik má měsíční příjem, jaké má credit score, jestli vlastní dům, jestli v minulosti platil včas, jestli měl někdy bankrot, apod.). Dá se s tím krásně hrát a vytvářet si modely, do jakých půjček investovat. Tím, že je to tak otevřený systém a můžete vidět historická data, tak zároveň dokážete odhadnout i míru rizika. A to riziko není zas tak velké, když se dostatečně diverzifikuje. Znamená to, že je lepší mít třeba pár stovek půjček po 25 dolarech, než investovat 5 tisíc dolarů do jedné půjčky,“ popisuje své zkušenosti John Vanhara, majitel společnosti, která investuje do půjček na serverech Prosper a Lending Club.

P2P půjčky v Česku

Pokud Vás nápad investovat do P2P půjček zaujal, máte několik možností také v Česku. Bohužel právě ty největší servery Lending Club, Prosper či Zopa neumožňují investovat ze zahraničí. Existují však i servery, které to umožňují. Je jím například estonský server ESEPANKUR.ee. „Platforma funguje na aukčním principu. Žadatel zadá maximální úrokovou sazbu, kterou je ochoten akceptovat. Investoři pak vkládají nabídky: nabízenou sumu a minimální úrokovou sazbu,“ vysvětluje Inwebstor.

Přímo v ČR působí server Bankerat, který byl spuštěný v roce 2010. Od té doby zprostředkoval půjčky v objemu 485 milionů korun. Šéf Bankeratu Roman Kakos uvádí, že průměrná výše zprostředkované půjčky čini 50 tisíc korun a průměrná úroková sazba se pohybuje kolem 39 procent. Bohužel i zde se najdou lidé, kteří nabízí podvodné půjčky. Jedná se přibližně o 4 procenta nabízených půjček.