Nebankovní půjčky pouze od ověřených společností

Publikováno 26.03.2014
Název aktuality

Nebankovní půjčky patří k hojně využívaným finančním produktům hned vedle bankovních půjček. Nebankovní půjčky jsou mnohem dostupnější, a proto na ně dosáhne širší spektrum lidí. Pozor však na nekalé praktiky některých společností.

Ne všechny nebankovní společnosti jsou špatné. Patří sem také velké množství slušných a ověřených společností, které poskytují nebankovní půjčky, nákupy na splátky atd. Proto je velmi důležité odhalit nekalé praktiky některých společností ještě před podpisem smlouvy a vybrat si důvěryhodnou společnost. Poradíme Vám, na co si u nebankovních půjček máte dát velký pozor, a jaké jsou podmínky.

Nebankovní půjčky jsou sice dostupnější, ale zároveň rizikovější

Hlavním rozdílem mezi nebankovními a bankovními půjčkami je fakt, že banky kladou vyšší důraz na bonitu klienta. Požadují proto vyšší příjmy, ručitele a pozitivní výpis z registru dlužníků o všech splácených dluzích. Nebankovní společnosti obvykle trvají na doložení existence stálého zaměstnání a čestného prohlášení o výši příjmu. Na nebankovní půjčky tak zpravidla dosáhne téměř každý a to včetně důchodců a studentů.

S nebankovními půjčkami jsou však spojená také určitá rizika. Ty se snaží pomalu odstranit stát novelou zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost na počátku loňského roku. V novele došlo k upravení používání směnek a šeků k zajištění úvěrů. Česká národní banka (ČNB) či Česká obchodní inspekce (ČOI) má práva udělit pokutu ve výši až 20 miliónů korun za porušení zákona. Spotřebitel navíc může kontaktovat finančního arbitra, který je povinen mu pomoci vyřešit problémy s poskytovatelem půjčky.