Mladí lidé řeší finanční potíže krátkodobými půjčkami

Publikováno 20.05.2014
Název aktuality

Krátkodobé půjčky nejčastěji využívají mladí lidé ve věku okolo 30 let, kteří tímto způsobem často řeší nedostatek financí. Hlavním důvodem je podle odborníků nesprávné finanční plánování. Mladí lidé se svými příjmy hospodaří velmi neuváženě a před výplatou si tak často stěžují na nedostatek peněz.

Z výsledků mnoha průzkumů vyplývá, že nejvíce krátkodobé půjčky využívají mladí lidé ve věku okolo 25 až 35 let. „Zatímco průměrný věk žadatele o vyšší dlouhodobější on-line půjčku je 37 let, o krátkodobé úvěry nejčastěji žádají lidé mladší, průměrně třicetiletí,“ řekl Martin Špaček, produktový manažer serveru Sfinance.cz.

Tyto informace potvrzují také data ze společnosti Kruk, která uvádí, že půjčky do 5 000 korun si berou lidé od 24 do 35 let. Lidé ve věku od 18 do 24 let dluží nejvíce peněz telefonním operátorům (42 procent), nebankovním společnostem (15 procent) a nejméně bankám (10 procent).

Mladí lidé si chtějí především užívat

Právě lidé mezi 20 až 30 lety neumí se svými příjmy vycházet. Na vině je nesprávné finanční plánování, neuvážené hospodaření a náročný způsob života. Mladí lidé chtějí cestovat, navštěvovat kina, restaurace, festivaly i drahé večírky, kupují si drahé telefony, módní oblečení či sportovní vybavení. To však stojí peníze, které lidé jednoduše nemají. A v takovém případě přichází na řadu půjčky a nákupy na splátky.

Mnoho z nich však své závazky splácí pozdě, a proto je téměř polovina z nich na seznamu v registru dlužníků. Tento záznam jim však v budoucnu může způsobit nemalé problémy například při žádosti o hypotéku či vyšší spotřebitelský úvěr. „Téměř polovina mladých žadatelů o půjčku má zároveň záznam v rejstříku dlužníků, což znamená, že na vyšší dlouhodobější půjčky mnohdy ani nedosáhnou,” uvedl dále Milan Špaček.

Pozor na dluhovou past

Mladí lidé často touží po půjčce tolik, že zapomínají na opatrnost, a při výběru půjčky nehledí na podmínky ani důvěryhodnost společnosti. Velmi snadno se tak dostanou nejen do registru dlužníků, ale i do závažných finančních potíží.

„Takovéto jednání však může vést k celé řadě problémů. Krátkodobé úvěry mívají relativně vysoký úrok a nabídky jednotlivých poskytovatelů se často značně liší. Před sjednáním úvěru je tedy dobré porovnat více těchto nabídek a vybrat si tu nejvýhodnější. Obzvláště lidé, kteří splácejí více půjček, by se snadno mohli dostat do dluhové pasti. Je proto třeba dobře vybírat, důkladně se seznámit se všemi podmínkami a myslet na to, že i několikatýdenní zpoždění se splátkou může člověku způsobit zbytečné problémy,“ doplnil Milan Špaček.