Jak nepřijít při výběru půjčky o peníze?

Publikováno 12.10.2017
Název aktuality

Další případ ukázal, že lidé jsou při výběru půjčky nepoučitelní. Nejenže jsou ochotni za slib zaplatit poplatek ve výši několika tisíc korun, ale nečtou ani smluvní podmínky. Dokazuje to nedávný případ, ve kterém Brněnský soud zprostil obžaloby dva podvodníky, kteří za slib zprostředkování půjček vybrali od důvěřivých lidí přes 20 milionů korun.

Podvod to sice byl, ale soud jej nemohl uznat. Podvodníci totiž zákon neporušili. Dva muži lidem ve finanční nouzi slibovali zprostředkování půjčky a účtovali si vysoký poplatek. Ve chvíli, kdy klientům došlo, že půjčku nikdy neobdrží, bylo pozdě. Požadovali navrácení poplatku, jenomže podle smlouvy, kterou podepsali, neměli nárok. Ve smlouvě bylo jednoznačně uvedeno, že se firma půjčku pokusí pouze zajistit.

Podvodníci nejprve provozovali společnost Golden Prize Company ve letech 2010 až 2011, dokud se nedostala do potíží. Poté vymysleli lepší název Wüstenrolt, který nápadně připomínal jinou avšak ověřenou finanční společnost. Krajský soud v Brně používání tohoto názvu zakázal na základě žaloby společnosti Wüstenrot.

Až 20 000 korun za nereálný slib

Za slib sjednání půjčky si muži účtovali zálohu ve výši 3 500 až 20 000 korun. Ne jeden klient této společnosti se kvůli uhrazení zálohy dostal do hlubších finančních problémů, jelikož rychlou půjčku bez prověření jejich platební situace potřebovali na umoření jiných závazků nebo se jednalo o důchodce, kteří si chtěli přilepšit.

Jednou z lidí, kteří nabídky společnosti Wüstenrolt využili, byla Václava Laubová. Podepsala smlouvu, zaplatila zálohu 6 800 korun a půjčku nikdy nedostala. „Tak jsem poslala žádost o výpověď ze smlouvy s tím, že jsem chtěla navrátit poplatek a bylo mi odpovězeno, že na to nemám nárok,“ uvedla.

S podobnou zkušeností se setkali zhruba 3 000 lidí, kteří se obrátili na Českou policii. V roce 2013 bylo zahájenou stíhání a k soudu se případ dostal až po 4 letech. Rozsudek byl vynesen po 19 jednacích dnech a zněl “nevinen”. Soud totiž nebyl schopen dokázat, že muži porušili zákon. Všechny smlouvy obsahovaly pasáž, v níž bylo uvedeno, že společnost se pokus půjčku zajistit, ne, že ji zprostředkuje na 100 %. Poplatek byl za odvedenou práci, kterou však není jak dokázat.

Občanské a spotřebitelské poradny radí: Čtěte smlouvy

V podobných situacích končí nejčastěji lidé, kteří potřebují peníze rychle. Upnou se na jakoukoliv nabídku a podepíší cokoliv jen, aby peníze získali. Jenomže právě takové společnosti jejich situace pouze využívají a bez výčitek svědomí je oberou o zbytky peněz.

Občanské a spotřebitelské poradny lidi varují a důrazně jim radí, aby si smlouvu vždy důkladně pročetli. „Záleží na tom, jak je smlouva postavená. Pokud je ve smlouvě, že klient dává peníze za něco, co není přesně definované, to není smlouva, kterou by měli klienti podepsat,“ vysvětlila Kateřina Březinová, poradkyně z Občanské poradny.