Exekutorům a advokátům skončily zlaté časy

Publikováno 19.06.2014
Název aktuality

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novou vyhlášku o advokátních tarifech, která vstoupila v platnost 1. července 2014. Tato vyhláška konečně ukončila nepřiměřeně vysoké odměny advokátů a exekutorů, kteří si za vymáhání drobných pohledávek účtovali tisíce korun.

Podle Ministerstva spravedlnosti by nová vyhláška měla ukončit výnosný obchod s exekucemi a vymáháním pohledávek a zároveň omezí náklady za právní zastoupení u pohledávek do výše 50 tisíc korun. Do této doby zákon nijak neomezoval výši odměn a advokáti i exekutoři si často účtovali nepřiměřeně vysoké odměny.

Nová vyhláška stanovuje konkrétní tarify

Nová vyhláška nejen snižuje částku, kterou musí strana, která prohrála u soudního řízení, uhradit vítězné straně, ale také stanovuje tarify u vymáhání pohledávek až do výše 50 tisíc korun.

U pohledávky do 10 tisíc korun si může advokát účtovat maximální odměnu ve výši 200 korun za každý z úkonů. V případě, že dojde k právnímu zastoupení, předžalobní výzvě a podání návrhu na řízení, si advokát může naúčtovat až 600 korun.

V případě pohledávky od 10 tisíc do 30 tisíc korun činí sazby 300 korun za každý z úkonů a u pohledávek do 50 tisíc korun se odměna zvyšuje na 500 korun za každý z úkonů.

Vyhláška bude mít vliv také na exekuční řízení

Nová vyhláška pravděpodobně ovlivní také exekuce, které se již tolik advokátům finančně nevyplatí. ""Může se stát, že některým věřitelům a jejich právnímu zastoupení se vymáhání některých pohledávek již nevyplatí, takže budou podávat méně žalob na dlužníky a následně rovněž méně návrhů na zahájení exekucí,"" poznamenal již loni v dubnu Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory České republiky.