Drobné půjčky jsou v Česku hitem

Publikováno 06.03.2014
Název aktuality

V České republice se objevuje stále více nebankovních společností, které poskytují drobné půjčky. Hlavními lákadly jsou rychlost, jednoduchost a téměř žádná administrativa. Pokud si však lidé nedají pozor a obrátí se na méně důvěryhodnou společnost, mohou se dočkat nemilého překvapení.

Podmínky některých nebankovních společností jsou bohužel značně neprůhledné a půjčí téměř každému za účelem snadného zisku. Zejména lidi, kteří se nachází ve finanční tísni, tak mohou na jednání takové společnosti doplatit. ""Nárůst v posledním roce je naprosto jednoznačně enormní. Lidem se daří hůř, to znamená, že úvěrové společnosti chtějí půjčit méně. Je celá řada lidí, kterým stačí půjčit málo,"" vysvětluje Daniel Hůle, dluhový poradce Člověka v tísni.

Některé z nich například garantují převedení půjčky během pár minut. Ve skutečnosti však peníze dorazí následující den, někdy dokonce i déle, a to z důvodu verifikační platby ve výši jedné koruny zaslané z bankovního účtu klienta.

Drobná půjčka se může prodražit až o stovky a tisíce korun

Některé méně spolehlivé společnosti tvrdí, že klient zaplatí stejnou částku, jakou si půjčil. Pokud se však klient se splátkou půjčky zpozdí, naúčtují mu vysoké sankční poplatky. ""Proces té nabídky je značně netransparentní. Celkové náklady se můžeme dozvědět až někde na konci, kdy už nemůžeme uhnout,"" říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Odborníci proto lidem radí, aby si vždy důkladně ověřili společnost, od které si půjčku berou. Znalost podmínek jim může zachránit jejich úspory. Vždy by si měli zjistit, jaké sankce jim hrozí. V žádném případě nedoporučují půjčky na uhrazení dluhů a zbytečností.