Češi si berou půjčky na nové auto, dovolenou i psa s rodokmenem

Publikováno 01.06.2017
Název aktuality

Je všeobecně známo, že Češi se půjčkám nevyhýbají. Naopak mnohé české domácnosti si zvykly žít na dluh a nečiní jim to žádné velké potíže. Dokud půjčky řádně splácí, umožňují jim dosáhnout cílů, které by pro něj jinak byly nedostupné. Bohužel ne každý je v půjčování zodpovědný.

Půjčky k životu moderní společnosti prostě patří a většina Čechů minimálně jednu splácí . Díky půjčkám si mohou pořídit věci, na které by za normálních okolnosti šetřili dlouhé měsíce i roky. Na mnohé věci jako například vlastní bydlení by nedokázali našetřit nikdy. Různé druhy půjček poskytují banky a nebankovní finanční instituce, kterých po uvedení nového zákonu o spotřebitelských úvěrech v platnost v prosinci 2016 značně ubylo.

Nejčastěji si lidé půjčují na auto a vlastní bydlení

Na co si lidé půjčky vůbec berou? Důvodů je opravdu hodně a lidé si půjčky berou doslova na cokoliv. Některé důvody jsou opravdu netradiční a mnohé hraničí se zdravým rozumem. Většina lidí však bere půjčky opravdu zodpovědně a půjčují si pouze na věci, které pro ně mají dlouhodobý význam a potřebují je pro každodenní život. Jedná se například o nákup nového vozidla či pořízení vlastního bydlení. Velkou část půjček také tvoří úvěry na rekonstrukci stávajícího bydlení.

Krátká radost za hodně peněz

Současná doba nám neustále předhazuje nové a nové možnosti. Můžeme hodně cestovat a užívat si zábavy a moderních vymožeností. Většina lidí si však nemůže dovolit luxusní dovolenou v exotických zemích nebo nejnovější chytrý telefon a drahé auto. Přesto po tom někteří lidé touží natolik, že se neváhají zadlužit. Češi si například berou půjčky na drahé dovolené, elektroniku a oblíbené jsou i vánoční půjčky. Právě o Vánocích se Češi hodně zadluží, aby si mohli dopřát pěkné a drahé dárky, na které nemají.

 

Zásadním problémem u těchto půjček je fakt, že životnost takové věci či zážitku trvá výrazně kratší dobu než celková doba splácení půjčky. Neobvyklé nejsou ani situace, kdy se lidé zadluží s vidinou lepšího životního standardu, který si z vlastních příjmů nemohou dovolit. Dluhy je nakonec doženou a oni končí v kolotoči splátek, soudů a exekucí.

Pozor na půjčky na půjčky

Další skupinu tvoří tzv. chroničtí dlužníci, kteří vytloukají klín klínem. Berou si nové a nové půjčky na to, aby splatili dřívější půjčky. Banky těmto dlužníkům půjčky neposkytují a oni oslovují stále méně důvěryhodné nebankovní společnosti, které jim půjčky poskytnou ale za velmi nevýhodných podmínek. Jedinou cestou z dluhového kolotoče je pomoc odborníka.

Půjčka na domácího mazlíčka s papíry

Dosud jsme uváděli důvody, z nichž některé jsou sice nezodpovědné, ale rozhodně nejsou neobvyklé. Lidé po celém světě si však dokáží vzít půjčku i na něco, u čeho běžným lidem zůstává rozum stát. Mezi takové “netradiční” půjčky patří například půjčka na psa či kočku s rodokmenem. Pořízení takového domácího mazlíčka s papíry vyhlášené rasy totiž může vyjít i na desítky tisíc korun.